Залежність розвитку громади від усвідомленого вибору

Залежність розвитку громади від усвідомленого вибору
Довгань Владислав

        Сьогодні в Україні вже не викликає сумнівів необхідність та актуальність планувальної діяльності на місцевому рівні. В нашій державі, як і в інших країнах світу, активно розвивається і запроваджується стратегічний підхід до планування сталого територіального розвитку.
        Нині суттєво видозмінюються функції, що реалізуються під час планувального процесу, зазнає змін сама роль планування у системі місцевого управління. Воно все більше стає інструментом підвищення конкурентоспроможності територій і регіонів, засобом згуртування різних суб’єктів територіального розвитку навколо нових цінностей і довгострокових пріоритетів. Така активізація планувальної діяльності, з одного боку, є закономірним етапом розвитку регіонів та окремих територій, з іншого – намаганням регіонів знайти адекватні інструменти, які б допомагали відповісти на виклики сучасного глобалізованого світу, коли істотно пришвидшуються різноманітні зміни, в тому числі політичні, економічні, соціальні, технологічні, екологічні тощо. Додатковим виміром глобалізації є розвиток інформаційного суспільства, що генерує нові численні види діяльності, які управлінці мають враховувати задля цілей сталого місцевого розвитку.

        Влада на місцевому рівні сьогодні має справу зі складними і загрозливими проблемами: надзвичайні економічні складнощі, нерозвинута інфраструктура; відсутність почуття безпеки у людей та регіональна нерівність; зростаюча бідність, безробіття, втрата самоповаги та соціальне виключення; загроза біорізноманітності, брак водних ресурсів та їх забруднення, деградація ґрунтів, забруднення повітря, незадовільні засоби утилізації твердих, небезпечних та токсичних відходів, обмежений доступ до безпечних джерел енергії тощо. Більшість із наведених проблем і викликів тісно пов’язані між собою, що посилює необхідність застосування інтегрованого стратегічного підходу до місцевого розвитку.
        Забезпечення стійкого життєздатного функціонування та розвитку окремих територій (регіонів) як цілісної соціально-економічної системи, її соціальної розбудови для підвищення якості життя при обмежених обсягах матеріальних та фінансових ресурсів неможливе без мобілізації соціальних ресурсів громади або окремих соціальних груп. Соціальні ресурси є вирішальним ресурсом формування соціальної спільноти в межах конкретної території. Як суб’єкт управління спільнота здатна на основі сумісних цінностей і відповідальності перед громадою вирішувати визначені проблеми та задачі в відповідності до конкретних цілей та інтересів в забезпеченні розвитку регіону в умовах реалізації принципів демократизації управління. В такому контексті соціальні ресурси виступають нематеріальними активами самоврядування, а в умовному визначенні їх можна розглядати як соціальний інститут в системі самоврядування та децентралізації управління.
        На цей час розроблено Концепцію реформування місцевого самоврядування та План її реалізації, які фактично є лише рамковими документами впровадження реформ, варто зазначити офіційні документи, котрі визначають основні етапи, умови та власне процес добровільного об’єднання територіальних громад, а також функції та обов’язки, яких набудуть об’єднані територіальні громади, і фінанси, які будуть надані для їх реалізації після завершення процедури об’єднання.
        Державні органи управління та соціальні ресурси територіальної громади в системі самоврядування в умовах децентралізації управління за умови їх збалансованості утворюють соціо-економічний потенціал розвитку території. В стабільних економіках мобілізація соціальних ресурсів супроводжується нарощуванням соціального та людського капіталу громади, а в системі самоврядування супроводжується скороченням транзакційних витрат, нівелюванням негативних соціально-економічних наслідків управлінських рішень, зниження соціальних ризиків. Мобілізація соціальних ресурсів як вирішальний етап в системі управління визначається як активне залучення окремих верст населення (соціальних груп, громади) до вирішення визначених проблем, зорієнтована на підвищення соціальної активності на підвищення соціальної активності та відповідальності та як динамічний процес,включає освітню та соціально-психологічну складову. Результативність та ефективність децентралізації можливо лише заумови мобілізації соціального потенціалу, створення умов для перетворення його в соціальний ресурс розвитку.
        Об’єднання територіальних громад на сьогодні є однією з найбільш обговорюваних тем та напрямів реформ, зокрема,реформи місцевого самоврядування, успішна реалізація якої має стати підґрунтям для створення дійсно спроможних територіальних громад. Метою реформи місцевого самоврядування є, передусім, забезпечення йогоспроможності самостійно, за рахунок власних ресурсів, вирішувати питання місцевого значення. Йдеться про наділення територіальнихгромад більшими ресурсами та про мобілізацію їхніх внутрішніх резервів.
        Кожна реформа потребує своїх виконавців та їх глибокого розуміння суті реформування. Без цього будь-яка, навіть найліпше підготовлена, реформа приречена на провал.

Матеріал підготував:
Довгань Владислав, учень 10 А класу
Ірпінської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 13
Ірпінської міської ради, Київської області
Керівник:вчитель курсу «Громадянська освіта»
Шпильковська Олена Олександрівна

Дитяча вдячність
Оксана Ліщенюк

        Серед учасників гуртка журналістики та радіомовлення «Радіо-Імпульс» ЦДЮТ нещодавно провели черговий конкурс «Я – журналіст!» Роботу можна булоподавати у кількох номінаціях, однією з яких було – написати про відому людину свого краю. Поспілкувавшись із вихованцями гуртка, я дізналася, що сьогодні для них, що найвідомішою людиною Петрівщини є селищний голова Світлана Тилик. Всі – дорослі і діти – знають, що вона багато робить для свого селища. Цікавим став той факт, що жодного імені чи прізвища попереднього селищного голови діти не пригадали. Тому, на мою думку, те, що за діяльність Світлани Тилик знають навіть діти, є високим показником авторитету, професіоналізму та самовідданості нашого селищного керівника.
        Тож напередодні дня народження Світлани Олександрівни ми публікуємо уривки з цих дитячих робіт, пронизаних словами вдячності.
        – Наш світ надзвичай жорстокий, немов велике похмуре покривало, що закриває небесну блакить та сонце. Та, не зважаючи на всі незгоди, сонце все ж таки знаходить сили посилати на землю промені надії, які надихають людей на хороші справи. Маючи сили величної зірки вони, немов, рятівники всього живого розфарбовують кожен день усіма кольорами веселки. Саме така людина є головою селища Петрового – Світлана Тилик. Скільки добра вона робить для нас – для дітей! Надзвичайно цікаві та різноманітні свята, що супроводжуються піснями та танцями, вишукані ремонти в дитячих садочках, котрі роблять їх найкращими, ігрові майданчики, на яких так люблять бавитися дітвора, роблять селище дуже яскравим та веселим, все це – заслуги Світлани Олександрівни. А як я могла забути про солодощі, які роздають на свята та які так гарно смакують дитині в будь-якому віці? Можливо, це не все, що робить для нас ясний промінь сонця. Напевно, ми багато чого не помічаємо, та все залишається навколо нас воно нікуди не зникає. Раджу вам широко дивитися нас віт та берегти посланців ясного сонця – нашу Світлану Олександрівну! (Люсі).
        – Я дуже рада, що наш селищний голова Світлана Тилик, бо вона багато робить для нас! Мої батьки у захваті від її роботи й на виборах обов’язково голосуватимуть за неї. Вони впевнені, що вона вкладає усі свої сили, щоб ми жили добре й надалі старатиметься для односельчан. Я дуже вдячна за те, що за сприяння Світлани Олександрівни поставили зупинки. Так, як я з школи додому завжди їзджу на автобусі й чекаю його, то тепер зайти у зупинку, сісти й відпочити чи сховатися від дощу мені дуже зручно. Я дякую за те, що у нас проводяться такі чудові свята! Мені дуже подобаються атракціони, аніматори, а особливо лотерейка, я ще жодного разу не вигравала, але бачила призи – круті! Світлана Тилик думає не тільки про дорослих, а і турбується про дітей! (Наталія Щербак)
        – Світлана Олександрівна – дуже хороша людина! Вона стільки всього зробила для нашого Петрового, для жителів. Наприклад: парк – гарне місце для відпочинку, ми з друзями часто у ньому проводимо вільний час! Садок у якому тепер є дуже яскраві майданчики для дітлахів, головним відкриття була нова група «Веселка», у якій дуже красивий ремонт. Особливо мені подобаються дивовижні парасольки, котрі, ніби літають у повітрі над дитячим садочком «Сонечко». Світлана Олександрівна – людина слова, адже стримала свою обіцянку що до освітлення селища й тепер усюди світло. Дякуємо їй за відремонтовані вулиці будинків, тепер у нашому селищі краще ніж у будь-якому місті! Я часто чую від бабусі слова захоплення діяльністю нашого селищного голови, її добрим серцем, чесністю та справедливістю. Що вона завжди допомагає та відгукується на прохання, хто б до неї не звернувся! (Оксана Горністова)
        – Спасибі Вам, Світлано Олександрівно, що відремонтували наш парк відпочинку, тепер ми його відвідуємо не тільки на свята, а й з радістю граємося ввечері. Поставили ігрові дитячі майданчики, тепер, коли ми вийшли з дому, то точно знаємо, що у нас є місце, щоб весело провести час. Зробили в дитячому садку спортивне поле, хоч я уже навчаюся у школі, не буду на ньому грати, але я рада за малечу. Дякую, що зробили квітучим наше Петрове! Робіть і надалі добрі справи, ми будемо дуже вдячні! (Анна Дяченко)
        – Дякую нашому селищному голові, що зробила таку красу біля мого дому (8 будинок). Мені так приємно вийти на вулицю, подивитися на ці красиві, квітучі клумби. Посидіти на гарній лавочці, а ще ж у нас біля будинку є альтанка, у яку ми ховаємося під час дощу та граємо у ній. Також незвичайний дитячий майданчик (бо там є гойдалка-машина), після гри на котрому підіймається настрій. Тож дякую Вам, Світлано Олександрівно, що Ви стараєтеся для нас (Анна Ткаченко).
        – За ініціативи Світлани Тилик у петрівчан є багато гарних місць, де можна провести круто свої вихідні та відпочити душею! Завдяки їй наше Петрове, заграла гарними, яскравими барвами квітів. Куди не подивишся – охайні клумби, котрі ще й мають декорації. Я дякую Світлані Олександрівні за прекрасний парк та чудові майданчики – тепер нам є де провести час! (Катерина Крикуненко).
        – Я, Валерія Козюрак, писала твір і розказувала вірш (розміщений на YouTube) про найкрасивіше місце Петрівщини – нашу набережну. Ще кілька років тому вона не бачила такої величезної кількості відвідувачів. Зараз же, коли не пройдеш: то тато й мама малечу за ручки ведуть, то на лавочці закохані сидять, то дівчата біля квітів фотографуються. А й дійсно, така краса, чому б і не прогулятися?! Адже всюди різнобарвні квіти, котрі так радують око відвідувачів, рівнесенькі стежиночки викладені бруківкою, по яких так зручно та приємно прогулюватися. А починається вся ця краса містком-кохання. А ще на нашій набережній вдало розміщена альтанка у яку дуже зручно прийти відпочити з друзями або ж помилуватися краєвидом наодинці. Наша набережна найкраще місце для відпочинку та прогулянок! Уся ця краса у нас є завдяки нашому селищному голові Світлані Тилик. Вона турбується про односельчан, створює для нас кращі умови, тож ми щиро Вам вдячні, Світлано Олександрівно!
        Тож напередодні дня народження окрім слів подяки ми б хотіли побажати Світлані Олександрівні міцного здоров’я, щастя, сімейного затишку, успіхів у усіх починаннях і здійснення задумів!

Оксана Ліщенюк,
керівник гуртка журналістики
Петрівського ЦДЮТ

Кожного дня людина постає перед вибором
Наталія Дементьєва

        Кожного дня людина постає перед вибором. Іноді це вибір простий, тому що стосується звичайних буденних турбот; іноді це вибір складний, так як вирішує долю людини.
        Та не менш складним є вибір, що стосується життя громади, в якій проживає людина. Досить часто, обираючи місцевого голову, мешканці громади не вірять у зміни на краще, тому іноді навіть не йдуть на вибори. Такі дії дійсно не приведуть до змін.
        Хочу поділитися досвідом розвитку громади Петрового після останніх виборів селищного голови. Останні роки наше селище мало не зовсім пригляд ний вигляд. Та, перебуваючи на посаді голови районної ради, Тилик Світлана Олександрівна розпочала відбудову та переоблаштування селища. Її підтримали мешканці Петрового, добровільно виходячи на суботники по прибиранню прибудинкових територій, набережної та пустирів, які є в селищі. Петрове почало перетворюватися…
        Тому на місцевих виборах 2015 року, коли кандидатура Світлани Олександрівни була в списку претендентів на посаду селищного голови, члени Петрівської громади знали за кого потрібно голосувати.
З тих пір наше селище з кожним днем розквітає: оновлено «Набережну закоханих»; реконструйовано Парк відпочинку; біля багатоповерхових будинків з’явилися дитячі майданчики, відремонтовано покрівлі, оновлюються алейки; розчищено невеличкий відрізок річки біля парку та створено штучний півострів, на якому планується зона відпочинку; розчищається крона дерев; освітлені вулиці; оновлені території дитячих садочків; закладено новий парк. І це лише частина того, що було зроблено. Ввечері, а особливо в зимовий період, наше селище переливається всіма кольорами завдяки гірляндам, які прикрашають головні вулиці та основні будівлі. А навесні та влітку різнобарв’ям грають відновлені клумби у центрі селища.
        Також багато робить селищний голова і для покращення дозвілля петрівчан – це незабутні свята до Дня захисту дітей з безкоштовними атракціонами та морозивом, до Дня молоді (пінна вечірка), Новорічні свята та ін..
        Світлана Олександрівна увесь час спілкується з громадою селища, зустрічається з мешканцями не лише в кабінеті, а й на вулицях, біля будинків, обговорює проблеми, знаходить спільно з громадою шляхи вирішення. І петрівчани її підтримують. Тому я впевнена, що коли виникне необхідність знову йти на вибори і обирати голову ОТГ (яке має створитися в найближчий час), мешканці Петрового зроблять свій СВІДОМИЙ вибір і продовжать перетворювати своє селище, покращуватимуть спільно життя громади та зрозуміють, що від правильного і зваженого вибору залежить майбутнє.

Наталія Дементьєва,
координатор Петрівського РПД.

Залежність розвитку громади від усвідомленого вибору
Олександрівський РПД

        Що таке вибір? Вибір – це те, що для нас краще, що нам до душі, це те, що спрямує нас до успіху. Кожного дня всі ми постаємо перед вибором: що з’їсти на сніданок, яке вбрання сьогодні вдягнути, куди піти. Та багато хто погодиться зі мною, що найбільший та найвагоміший вибір для всіх нас – ким я хочу стати в майбутньому, вибір професії. Адже, усвідомити та зрозуміти свої почуття й бажання не так і просто. Ми хочемо задовольнити не тільки себе, а й виправдати сподівання наших батьків, їхні прикладені зусилля до нашого формування, як громадянина.
        Успішна громада формується не відразу, вона поступово, але впевнено крокує до своєї мети – розвиватися, стати кращою, створити гідні умови для населення, бути підтримкою для своїх людей. І саме усвідомлений вибір кожного представника такої громади веде до успішності та позитивних результатів.
        На мою думку, розвиток громади починається з шкільної парти, тому, що діти – це наше майбутнє, це наша громада. Цієї думки також дотримується наша голова райдержадміністрації Ольга Борота. Враховуючи те, що юнацтво, представники нашої держави не одноразово досягають успіхів у науковій галузі на світовій арені. В тому числі це діти з обмеженими освітніми можливостями. Тому, наше керівництво сприяє розвитку таких дітей і на базі Олександрівської ЗШ І-ІІІ ступенів №1 створюється ресурсний центр для дітей з обмеженими освітніми можливостями. Адже людській моралі не притаманний поділ населення на повну та обмежену дієздатність. Ми всі є громадянами нашої держави і, усвідомивши свій вибір, маємо спільними силами розвивати свою громаду фізично, морально та освітньо.

Олександрівський РПД

Залежність розвитку громади від усвідомленого вибору молоді
Сагач Н.В.

 1. Утвердження української правової держави, розвиток громадянського суспільства нерозривно пов’язані зі становленням місцевої демократії, яка повною мірою може реалізуватися лише зі становленням місцевого самоврядування, розвитком громадської ініціативи на місцевому рівні.
 2. Повноцінний розвиток місцевого самоврядування неможливий без широкого залучення громадян, в тому числі й молодого покоління, до процесів формування стратегії розвитку місцевих громад, участі їх у формуванні та роботі органів місцевого самоврядування.
 3. Залучення молодіжних об’єднань до розв’язання проблем місцевих громад, їх співпраці з органами місцевого самоврядування, підготовки до роботи та професійне зростання молоді в місцевих органах влади, її участі у виборчих процесах.
 4. На сьогодні в Україні молодь віком від 14 до 28 років становить близько 15 млн осіб. Тому важливим є врахування її потреб, проблем, що може значною мірою здійснюватися через різні форми її активної участі.
 5. Молодь здатна внести інноваційні, нестандартні підходи до вирішення проблем місцевих громад.
 6. Участь в житті громади допомагає молодим людям сформувати впевненість у собі, самоповагу, знання і уміння, необхідні для ефективного впливу на різноманітні процеси суспільного розвитку. Участь сама по собі є розвитком. Мета розвитку – бути вільним і здатним зробити вибір, і жити тим життям, яким хочеш жити. Суспільство може вважатися розвинутим у тій мірі, у якій воно забезпечує можливості людей, у тому числі дітей і молоді, брати участь у житті держави та особистому, будувати його гідно.
 7. Участь у житті демократичної держави для громадянина не обмежується тільки голосуванням на виборах чи роботою в урядових організаціях. Вона відбувається тоді, коли молоді люди ставлять перед собою різноманітні цілі: поліпшення умов життя, захист навколишнього середовища, прав особистості, охорона здоров’я, організація дозвілля. І щоб здійснити поставлені завдання, вони знаходять відповідні організації, або ж створюють їх самі. Діяльність дітей у дитячих та молодіжних організаціях і є однією із форм їх участі в суспільних перетвореннях
 8. Участь молоді у суспільно важливих справах є ефективною формою соціалізації. Адже участь є показником активної громадянської позиції підростаючого покоління, і своєрідним показником розвитку особистості. У процесі співпраці розвивається комунікабельність, уміння орієнтуватися в сучасному не простому інформаційному просторі, планувати свою діяльність, прогнозувати результати та брати на себе відповідальність при прийнятті важливих рішень.
 9. Молодь не розвивається, будучи пасивним спостерігачем. Тільки через безпосередню участь в житті громади вони можуть розвинути здібності і навички, сформувати прагнення і досягти самоствердження.
 10. Відповідно, коли діти беруть участь у розробці і реалізації проектів та програм, вони по праву вважають себе його співавторами. Це відчуття причетності, у свою чергу, породжує відповідальність і бажання виконати роботу на високому рівні. Дорослим же, необхідно постійно надавати дітям підтримку, створювати можливість для того, щоб вони могли ефективно впливати на роботу проекту і коректувати її.
 11. Рішення, які приймаються за ініціативою учнівською молоді під управлінням дорослих розвивають навички критичного мислення і порівняння точок зору, що дуже важливо для самовираження та самореалізації молодої людини.
 12. Можливість висловлювати свою думку і погляди, відстоювати свою точку зору, дає молоді упевненість у своїх силах і повагу до себе. Дозволяє сформувати навички соціальної співпраці на власному досвіді. Оскільки участь має на увазі реальні проекти, то діалог і переговори між молоддю і дорослими неминучі.

Координатор Компаніївського РПД
Сагач Н.В.

Вас повинно також зацікавити...

1 Response

 1. Погоджуюся з думкою Владислава Довганя, що соціальні ресурси є вирішальним ресурсом формування соціальної спільноти і що реформи потребують своїх виконавців та їх глибокого розуміння суті реформування. А це і є підтвердженням прямої залежності успішного розвитку громади від людей, які її очолюють.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *