Регіональна інтернет-конференція


Штучний інтелект в реалізації цілей сталого розвитку (Дементьєва Жанна, Цапура Владислав, команда «Стійкі» ПД Петрівської ТГ)

Цитата

Дементьєва Жанна, Цапура Владислав,

команда «Стійкі» ПД Петрівської ТГ

Поява штучного інтелекту є порівняно нещодавньою, відповідно має незначний термін активного його застосування у різних сферах людської діяльності. Проте нам вдалося проаналізувати застосування ШІ в реалізації Цілей сталого розвитку. Виявили і позитивні, і негативні моменти, помітили, що прямо застосовувати ШІ можна в досягнені не кожної цілі, проте опосередковано ШІ стосується усіх цілей.

Ціль 2. Подолання голоду, розвиток сільського господарства

У сільському господарстві штучний інтелект допомагає аналізувати стан ґрунтів, прогнозувати врожайність і навіть автоматизувати процеси збирання врожаю за допомогою роботів. Дрони на базі ШІ можуть оцінювати стан посівів і надавати рекомендації щодо догляду, що робить процес вирощування більш ефективним.

Ціль 3. Міцне здоров'я і благополуччя

Сучасні медичні технології використовують штучний інтелект для аналізу даних пацієнтів, що допомагає лікарям швидше ставити діагнози та обирати оптимальні варіанти лікування. Також може покращити якість обслуговування пацієнтів: зосередитись на наданні індивідуального догляду та консультуванні пацієнтів, прискорювати та спрощувати пошук ліків, контролювати пацієнтів за допомогою віртуальних помічників-медсестер.

Ціль 4. Якісна освіта

За допомогою ШІ можна: розробляти системи персоналізованого навчання і віртуального репетиторства, сприяючи інтерактивному та захоплюючому навчанню, підвищуючи точ­ність та ефективність навчальних матеріалів; допомагати у розробці більш ефектив­ного оцінювання; змінити спосіб навчання людей різного віку; оцифровувати підручники, виявляти плагіат. Станом на сьогодні штучний інтелект та ChatGPT, зокрема, можуть повністю автоматизувати процес навчання.

Однак, у таких ситуаціях надзвичайно важливо зберігати баланс між застосуванням технологій ШІ та аналізом інформації, яку ми отримуємо, оскільки вона може не відповідати дійсності повною мірою.

Ціль 7. Доступна та чиста енергія

Компанії використовують штучний інтелект для управління енергоспоживанням і розробки більш ефективних енергетичних систем. Наприклад, ШІ може допомагати прогнозувати споживання електроенергії в різний час доби та автоматично регулювати роботу систем для зниження витрат і викидів.

Ціль 8. Гідна праця та економічне зростання

Дискусійним є питання значення ШІ для кількості робочих місць. Оскільки багато галузей прагнуть автоматизувати певні види робіт за допомогою інтелектуальних машин, існує побоювання, що 300 мільйонів людей будуть витіснені з ринку праці. Це викликає занепокоєння щодо майбутнього ринку праці та того, як забезпечити нові можливості для працівників, чиї професії можуть зникнути. Але не треба сприймати технології як загрозу. Протягом сторіч різні професії зникали, але завжди з’являлися нові. Світовий економічний форум повідомив, що автоматизація створить 58 мільйонів нових робочих місць.

Ціль 9. Промисловість, інновації та інфраструктура

Дослідження показали, що у 2023 році най­більша зміна відбулась в у впровадженні ШІ в інфраструктуру. Так, наприклад, ми уже давно відчули комфорт у можливості розраховуватися у автоматизованих касах магазинів без касирів. Самокеровані легкові та вантажні автомобілі покращують дорожній рух і зменшують аварійність.

У банківській сфері штучний інтелект використовують для виявлення шахрайства та ведення чат-ботів для клієнтів. Одним із гарних прикладів уже розширеного функціоналу чат-боту є чат-бот Приват24, який постійно оновлюється і покращується.

У сфері туризму ШІ може використовува­тися для створення індивідуальних маршру­тів для кожного туриста, проаналізувати дані про переваги туристів та пропонувати їм най­цікавіші місця для відвідування.

Логістика використовує ШІ для оптимі­зації ланцюгів поставок, ана­лізуючи дані про рівень запасів, час доставки та попит клієнтів, що сприяє скороченню часу доставки та підвищенню рівня задоволеності клієнтів.

У виробничій сфері ШІ сприяє збільшенню продуктивності та рентабельності, має унікальні можливості, які дозволяють йому виконувати завдання швидше і точніше, ніж людина. Це пов'язано з тим, що ШІ може обробляти великі обсяги даних за короткий час і приймати рішення на основі аналізу цих даних. Також може виконувати завдання, що повторюються, без будь-яких помилок і похибок. У бізнесі це означає економію коштів і підвищення продуктивності.

У розвитку інновацій ШІ генерує нові ідеї та продукти, які відкривають перед нами ще більше можливостей. Він сприяє розвитку технологій, що постійно змінюють наші уявлення про прогрес.

Проте, одним з найбільш значних ризиків застосування ШІ в інфраструктурі є зловмисні атаки, коли маніпулюють алгоритмами ШІ, щоб спричинити хибні спрацьовування. Такі атаки особливо небезпечні для об'єктів критичної інфраструктури, таких як електромережі або водоочисні споруди, де успішні атаки можуть завдати серйозної шкоди.

Ціль 10. Скорочення нерівності

Наші дослідження навели нас на думку, що в досягненні даної цілі з застосуванням ШІ мають великі складнощі. Є люди, які визначають цілі систем штучного інтелекту, організовують їхнє навчання, формують для них «еталонну правду», визначають правила вжитку ШІ та зрештою запускають їх в експлуатацію. Тобто ці люди мають більше можливостей впливати на інших через ШІ. Зокрема, через Deepfakes: в соціальних мережах поширюється дезінформація, створена за допомогою ШІ - глибоко підроблені відео, фейкові акаунти, боти, які можуть маніпулювання громадською думкою.

Ще одним із викликів є те, як ШІ ухвалює рішення. Наприклад, у правосудді використання ШІ може призвести до упереджених рішень через недосконалість алгоритмів.

Та найстрашнішим є автоматизована зброя, що поцілюватиме живі об'єкти без втручання людей-операторів.

Ціль 11. Сталий розвиток міст і громад

Пошук інноваційних шляхів та засобів для забезпечення сталого розвитку громад був і залишається актуальним напрямом сучасних наукових пошуків. Застосування штучного інтелекту для забезпечення сталого розвитку громад пов’язане з можливістю вирішення низки практичних завдань, що стоять перед громадами. Так, наприклад, його впровадження у сфери енергетики, транспорту та інших галузей дасть можливість оптимізувати витрати ресурсів та максимізувати їхню продуктивність, сприяючи економічній ефективності. (див. Ціль 9).

Ціль 12. Відповідальне споживання та виробництво

Уявіть, що ви заходите в улюблений онлайн-магазин, а він уже знає, що саме вам потрібно. ШІ аналізує ваші покупки та пропонує те, що справді стане у нагоді. Це покращує ваш досвід і вбереже від необдуманих покупок.

Штучний інтелект може замінити людей у небезпечних роботах, наприклад, таких, як збирання та переробка сміття, в тому числі токсичного — роботи зі штучним інтелектом можуть знизити ризик проблем зі здоров’ям людей.

Ціль 17. Партнерство заради сталого розвитку

Тільки спільними зусиллями можна досягти результатів у використанні ШІ. Так Кабінет Міністрів України утвердив Концепцію розвитку штучного інтелекту в Україні. Крім цього наша держава є учасницею Спеціального комітету із штучного інтелекту при Раді Європи та у жовтні 2019 р. приєдналася до рекомендацій Організації економічного співробітництва і розвитку з питань штучного інтелекту, демонструючи свою зацікавленість у розвитку та використанні цієї технології.

Є ще однин ризик, на який хочемо звернути увагу: чим більше люди покладаються на ШІ у повсякденному житті, тим більше вони втрачають критичне мислення та навички самостійного прийняття рішень.

Отже, штучний інтелект сприятиме досягненню Цілей сталого розвитку за умови контролю з боку чесних, розумних та виважених людей.

 

Цитата

Добрий ранок!

Команда «Феміда» питає:

Які психологічні наслідки може мати зростаюча залежність людей від ШІ у повсякденному житті, окрім втрати критичного мислення, і як можна запобігти цим наслідкам?

sancho_admin відреагував на цей запис.
sancho_admin
Цитата

Доброго ранку!)

Команда «Феміда» питає:

З огляду на твердження, що ШІ не повинен замінювати людину, які ключові навички необхідно розвивати у людей, щоб ефективно співпрацювати зі штучним інтелектом у майбутньому?

sancho_admin відреагував на цей запис.
sancho_admin
Цитата

Які психологічні наслідки може мати зростаюча залежність людей від ШІ у повсякденному житті, окрім втрати критичного мислення, і як можна запобігти цим наслідкам?

На нашу думку, залежність від ШІ зробить їх безвідповідальними, адже вони будуть надіятися на ШІ, відповідно і за промахи відповідатиме ШІ. А ще люди можуть стати асоціальними, спілкуватимуться лише з ШІ, адже від вгадуватиме всі бажані відповіді, знаходитиме потрібні слова. Як запобігти? Дозовано та вдумливо (критично) використовувати.

 

З огляду на твердження, що ШІ не повинен замінювати людину, які ключові навички необхідно розвивати у людей, щоб ефективно співпрацювати зі штучним інтелектом у майбутньому?

Навички: критичність та гнучкість мислення, креативність, емоційний інтелект, допитливість, уміння вчитися протягом життя.


До уваги незареєстрованих користувачів форуму – учасників інтернет-конференції! Просимо зазначати у ваших повідомленнях/коментарях свої прізвище, ім’я та/або команду, заклад освіти, який Ви представляєте.